Achaja

Achaja śpi w naszych sercach

20.04.2007 – 18.10.2017 (chłoniak)


Achaja (Doti Znad Rzeki Maskawy) jest owocem związku księżniczki (matka – Niezapominajka Las Księżniczek)  z urwisem z chatki (ojciec – przepiękny Urwis Chatka Zielarki). Książęce geny dały jej dumę, pewność siebie, dystans i opanowanie oraz zupełny brak nachalności w dopominaniu się o cokolwiek. Po chłopskich przodkach odziedziczyła chęć do wspólnego działania, nieustępliwość a także rewelacyjny apetyt .Nigdy nie miała szczenięcego ADHD, nigdy (w zasadzie ;-)) też niczego nie zniszczyła. Jest panią swojej ziemi i mimo, że ogrodzenie jest łatwe do przekroczenia, a brama często otwarta, nie wypuszcza się na samodzielne wycieczki

Jest przyjacielem naszych znajomych, a nasz listonosz często przynosi specjalnie dla niej piłeczkę.

Achaja jest wierną towarzyszką naszych rodzinnych pieszych i rowerowych wędrówek. Można z nią wybrać się na samotną wycieczkę i czuć się zupełnie bezpiecznie.
Jest miłośniczką gry w piłkę nożną z naszymi synami – świetnie gra na bramce i w obronie. Niestety często  zdarza jej się z piłką w zębach uciec z boiska dlatego w czasie ważniejszych meczów jest zamykana w domu.
Bardzo lubimy się szkolić – to takie zajęcie które oprócz nowych umiejętności pozwala się coraz lepiej rozumieć i poznawać siebie nawzajem

Achaja okiem szkoleniowca

Inteligentna i odważna suczka, wobec ludzi zachowująca rozsądny, przyjazny spokój i opanowanie. Zdarzają się jej zachowania lekko agresywne wobec przedstawicieli swojego gatunku. Posiada typowy dla rasy umiarkowany temperament, co powoduje, że jest fajnym i niekłopotliwym kompanem codziennego życia. W szkoleniu, jeśli chce się osiągać widowiskowe efekty, jak każdy inteligentny pies, hovka wymaga poszukiwania pasujących jej rozwiązań i metod.
Ze względu na  niezłą samokontrolę, umiejętność panowania nad emocjami, chęć współpracy z człowiekiem, dzielność i wierność, Achaja jest godnym polecenia przedstawicielem rasy dla kogoś, kto w hovawarcie szuka spokojnego, zrównoważonego w nieprzewidywalnych sytuacjach towarzysza – otrzyma on wtedy od psa poczucie bezpieczeństwa, choć trzeba pamiętać o tym, że psia odwaga łączy się z pewną samodzielnością, co trzeba brać pod uwagę np. na spacerach.
Anna Kursicka – Cztery Łapy, ośrodek szkolenia psów

Wizytówka

HD-A
Champion Polski, Zwycięzca Polski 2011, Nominacja na Crufts
wyszkolenie – PT
wystawy 9xCWC, 4xCACIB,  res. CACIB, 4xBOS, 2xBOB

Informacje o Doti Znad Rzeki Maskawy i rodowód na stronie Polska Hovawart