Nadeszła Wiosna :)

Achaja…..

……całą ciążę była ruchliwa i nie do zdarcia. Wycieczki, spacery, uganianie się za piłkami to jej ciążowy żywioł. Nawet, kiedy w samej końcówce ciąży wyszłyśmy na dwór z pustymi rękami, wyciągnęła z krzaków starą piłkę do nogi i zażądała zabawy. Podejrzewałam, że ładunek brzuszkowy jest skromny i dlatego może ona tak bez problemu ruszać się.

Tajemnica

Kiedy Achaja leży nieruchomo widać, jak podskakują włosy na jej brzuszku. Kładę rękę – hej, maluchy jesteście tam? Gdybyście tylko wiedziały ile planów i  marzeń czeka na was po drugiej stronie brzucha!!!

Tajemnica Achajowego brzucha rozwiązała się w nocy z 14/15 marca. Pierwsza blond dziewczynka urodziła się przed 20., a ostatnia o 4. nad ranem. Tajemnica okazała się być trochę zaskakująca, bo na świat przyszło 8 suniek (4 blondynki i 4 czarne podpalane) i 1 czarny podpalany piesek. Wiosno, możesz nadchodzić!

A ja bardzo dziękuję naszej domowej wetce – Karolinie, która spędziła z nami całą noc, kiedy rodziły się maluchy, a potem prosto poszła do pracy!

Migawki z porodu:

No i tankujemy…..

Maluchy maja teraz jedno główne zadanie: rosnąć. Achaja spędza z nimi prawie całe dnie i całe noce, a one prawie cały czas wtulone w jej futro z sutkiem w pyszczku piją i śpią na zmianę

Dzisiaj 3. dzień ich życia – trzeba brać się do pracy. Rozpoczynamy wczesną stymulację neurologiczną szczeniąt. To zestaw 5 króciutkich ćwiczeń które będziemy wykonywać między 3, a 16 dniem życia piesków. Badanie dowiodły, że szczenięta poddawane tym ćwiczeniom w późniejszym życiu są odporniejsze na stresy,  łatwiej adaptują się w nieznanym środowisku  efektywniej rozwiązują nowe zadania. Więcej o wczesnej stymulacji można przeczytać tutaj.

Jak przebiega rozwój szczeniaczków każdego dnia można śledzić na przykładzie rodezjanów (niestety po czesku).

Achaja…

Odzyskała figurę modelki (tylko trochę skóry wisi pod brzuchem), odzyskuje pełna formę (również piłkarską). I bardzo cieszy się, że nie musi myć łap po każdym wyjściu na dwór – okazuje się, że (przed)wiosenny śnieg ma również swoje dobre strony.